دکتر پریسا نخعی / تزریق بوتاکس و کاربردهای آن
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

تزریق بوتاکس و کاربردهای آن

با افزایش سن در زنان و مردان شاهد بروز چین و چروک ها و خطوطی هستیم که تا حد زیادی زیبایی چهره هر فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و حتی می تواند آن ها را بزرگتر از سنی که هستند نشان دهد. راه های زیادی برای رفع این مشکلات وجود دارد که یکی از متداول ترین آن ها، تزریق بوتاکس است و می تواند به رفع چین و چروک ها کمک کند. در این مطلب می خواهیم به مواردی که باید در مورد تزریق بوتاکس بدانید، بپردازیم.

بوتاکس

 

بوتاکس چیست؟

بوتاکس نوعی داروی تزریقی است که از ماده ای با نام بوتولونیوم نوع A تشکیل می شود. در واقع می توان گفت تمامی داروهای تزریقی از این ماده تشکیل می گردند. این ماده به صورت موقتی می تواند عضلات محل مورد نظر را فلج کرده و به رفع چین و چروک ها بپردازد. بوتاکس را می توان روشی کم تهاجم دانست که با کمترین خطر و عوارض ممکن به جوانسازی پوست کمک می کند.

امکان تزریق این ماده در نواحی مختلفی از صورت فراهم است که در قسمت های بعد به آن ها می پردازیم.

 

تفاوت بوتاکس و ژل

گاهی ممکن است که تزریق بوتاکس با ژل اشتباه گرفته شود در حالیکه کاملا جدا از یکدیگرند. ژل موجب افزایش حجم نواحی می شود که برجستگی خود را از دست داده اند و این کار را با پُر کردن نقاط مورد نظر انجام می دهد. اما بوتاکس با تاثیرگذاری روی عضلات و کاهش تحرک آن ها، بدون تغییری در حجم اعضا، موجب رفع خطوط و صاف شدن پوست می گردد.

 

چگونه موجب جوانسازی صورت می شود؟

خطوط اخم، خنده و سایر چین و چروک های صورت، با حرکت عضلات صورت ایجاد می شود. تزریق بوتاکس در این نواحی مانع انقباض عضلات در ناحیه مربوطه می شود و در نتیجه می توان میزان تحرک این نواحی را برای مدتی متوقف و یا کم کرد. بوتاکس برای رفع این خطوط در مراحل اولیه می تواند مناسب باشد اما به مرور زمان و با عمیق تر شدن آن ها ممکن است نیاز به استفاده از روش های کمکی دیگر نیز باشد.

تزریق بوتاکس با سوزن های نازکی انجام می شود که مقدار مواد تزریقی نیز بسته به ناحیه مورد نظر، عمق خطوط و مواردی از این قبیل، برای هر فرد متفاوت است. مدت زمانی که تزریق بوتاکس برای هر فرد به طول می انجامد، حدود 10 الی 15 دقیقه است و نتیجه حاصل از آن پس از چند روز، نمایان می گردد.

معمولا برای این شیوه جوانسازی، نیازی به بی حسی های موضعی نیست اما گاهی ممکن است به تشخیص پزشک، پیش از تزریق از بی حسی موضعی استفاده شود.

 

کاربرد بوتاکس در زیبایی

 • حذف خطوط افقی پیشانی
 • برطرف کردن خط اخم و خنده
 • بهبود چین و چروک های دور چشم
 • بالا بردن ابرو، گوشه لب و نوک بینی
 • رفع چروک های گردنی

 

کاربردهای درمانی بوتاکس را بشناسید

 • بهبود افتادگی پلک
 • درمان میگرن مزمن
 • بهبود پرش پلک یا عضلات چشمی
 • درمان تعریق مفرط
 • رفع بیش فعالی مثانه
 • بهبود گرفتگی عضلات گردن

 

آیا تزریق بوتاکس عوارض دارد؟

تزریق بوتاکس به طور کلی عوارض جدی برای فرد ندارد اما ممکن است عوارض جانبی خفیفی داشته باشد. لازم به ذکر است که اگر تزریق بوتاکس توسط پزشکی متخصص صورت بگیرد بدون عارضه یا با کمترین عوارض ممکن همراه خواهد بود.

و اما عوارضی که در صورت تزریق نامناسب و غیرحرفه ای می توانند بروز کنند:

 • افتادگی پلک
 • ظاهری غیر طبیعی
 • سردردهای مفرط
 • آلرژی

 

میزان ماندگاری اثر بوتاکس چقدر است؟

مدت زمان ماندگاری بوتاکس را می توان بین 2 تا 6 ماه تخمین زد که البته این مدت زمان بسته به برخی عوامل می تواند کمتر یا بیشتر هم شود. از جمله عوامل موثر در ماندگاری اثر بوتاکس می توان به سن فرد، نوع پوست و میزان انعطاف پذیری آن، ناحیه تزریق شده، نوع ماده و میزانی که تزریق شده است، میزان چین و چروک های پوستی و عمق آن ها و … اشاره کرد.

به علاوه هرچه توصیه ها و نکات مراقبتی که از سوی پزشک توصیه می شود را جدی تر بگیرید، احتمال موفقیت آمیز بودن تزریق و ماندگاری بیشتر آن نیز، افزایش می یابد.

 

دکتر خوب برای تزریق بوتاکس

اقداماتی که برای زیبایی انجام می شوند، تاثیرشان در ظاهر افراد مشهود است و در صورت تزریق نادرست، می تواند حق طبیعی داشتن چهره ای زیبا و شاداب را از شما سلب کند. بنابراین لازم است حین انتخاب پزشک تمامی دقت خود را به کار گیرید و بدون عجله تصمیم خود را نهایی سازید.

یکی از پزشکان قابل اعتماد برای بوتاکس، به ویژه در نواحی اطراف چشم و جلوگیری از پتوز پلک که می تواند به شما کمک کند، دکتر پریسا اشترنخعی است. برای برقراری ارتباط با ایشان می توانید یکی از راه های موجود در همین صفحه را انتخاب نمایید.

دکتر علی بصام

دکتر پریسا نخعی

دکترای عمومی پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
دکترای تخصصی چشم پزشکی از دانشگاه علم پزشکی شهید بهشتی
فلوشیپ اکولوپلاستی و استرابیسم از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
دارای بورد تخصصی چشم پزشکی | دارای بورد بین المللی چشم پزشکی (ICO)

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =