دکتر پریسا نخعی / درمان بیماری های چشم / انحراف کاذب چشم چیست و چه تفاوتی با انحراف واقعی دارد؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

انحراف کاذب چشم چیست و چه تفاوتی با انحراف واقعی دارد؟

انحراف کاذب چشم با نام علمی ( pseudo esotropia ) حالتی است که در آن حالت و بینایی چشم معمولی است اما به دلایلی مانند فرم و شکل صورت و بینی ، چشم ها در یک راستا قرار نمی گیرند و به داخل بر می گردند. این حالت با زمانی که چشم ها دارای انحراف واقعی هستند، متفاوت است. زیرا هنگامی که چشم ها انحراف واقعی دارند یک چشم ممکن است رو به جلو باشد و چشم دیگر به سایر جهات مثلا خارج یا داخل بچرخد. ولی در انحراف چشم کاذب هر دو چشم به سمت داخل یا خارج متمایل هستند.

انیمیشن درمان انحراف چشم

انحراف کاذب چشم چیست؟

انحراف چشم از نوع کاذب باعث می شود که چشم ها در قالب صورت نامرتب به نظر برسند در حالی که اینگونه نیست و دلیل بر مشکل و ایراد در بینایی و دید فردی نمی شود. در واقع این اختلال در اثر انعکاس و بازتاب نور به علت ویژگی های مورفولوژیکی صورت ایجاد میشود و به نظر می رسد که چشم فرد دارای انحراف است.

این اختلال معمولا در نوزادان و کودکان بیشتر مشاهده می گردد و چشمان کودک یا نوزاد به حالت ضربدری دیده می شود. در نوزادان مخصوصا در هفته های اول ممکن است چشم ها دچار سرگردانی یا به اصطلاح چرخش متفاوت گردند که این حالت در صورتی که کودک بتواند هر دو چشم را به روی یک شی متمرکز کند، انحراف چشم نیست و نباید با آن اشتباه گرفته شود.

 

چه افرادی به انحراف کاذب چشم مبتلا می شوند

همانطور که اشاره شد این اختلال در نوزادان تازه متولد شده و کودکان بیشتر بروز می کند. اما معمولا در نوزادانی رخ می دهد که دارای ویژگی ها و ظاهری خاص می باشند. در واقع داشتن فرم خاص صورت، خطر ابتلا یا بروز این اختلال را افزایش می دهد.

از مهم ترین ویژگی های ظاهری چهره که موجب بروز انحراف چشم کاذب می شود داشتن چین های زیاد و برجسته در کنار چشم و پلک و همچنین داشتن پل بینی صاف است. این ویژگی ها موجب می شود که کاسه چشم ها دارای تطابق نباشند و قسمت رنگی چشم یعنی عنبیه در قسمت وسط و رو به جلو زجاجیه و کاسه چشم نباشد که در هر دو چشم اتفاق می افتد و موجب می شود که قسمت های مختلف چشم متناسب دیده نشوند. هر چه میزان چین های گوشه داخلی چشم بیشتر باشد، میزان تظاهر انحراف کاذب چشم نیز بیشتر و مشخص تر است.

انحراف کاذب

داشتن چین در گوشه های داخلی چشم یکی از عواملی است که می تواند چشم را منحرف نشان دهد.

انحراف کاذب چشم چه علائمی دارد و چگونه تشخیص داده می شود

در کودکان مبتلا به انحراف کاذب چشم از آنجا که فضای سفید چشم یا زجاجیه بیشتر در نیمه خارجی چشم دیده می شود، تصور می شود چشم ها به سمت داخل چرخیده و قرار گرفته اند اما با این حال، نور به صورت متقارن و نرمال از چشم منعکس می شود و نوزادان دید طبیعی دارند. افراد یا کودکانی که مبتلا به این اختلال اند معمولا دارای چشم های به اصطلاح لوچ هستند و معمولا توسط والدین باهوش و و یا معاینه توسط چشم پزشک تشخیص داده می شوند.

این افراد را می توان از روی ظاهر چشم و نگاه کردن آن ها تشخیص داد. زیرا چشم های آنان در یک مدار و راستای مشخص نیستند و با هم هماهنگ نمی باشند. اما برای تشخیص انحراف چشم واقعی از انحراف کاذب چشم نیاز به بررسی ها و انجام آزمایشات بیشتری است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 

راه های تشخیص تفاوت بین انحراف واقعی و کاذب چشم

کودک مبتلا به انحراف کاذب، سودو استرابیسم خوانده می شود حال آنکه انحراف واقعی چشم، استرابیسم نام دارد. برای مشخص کردن انحراف کاذب چشم از نوع حقیقی آن چندین آزمایش وجود دارد.

در یک معاینه کلی و کامل، پزشک می تواند انحراف کاذب چشم را در کودکان و نوزادان تشخیص دهد. یک آزمایش ساده، تاباندن نور به هر دو چشم و تعیین محل انعکاس آن روی سطح چشم است. نور باید همزمان به مرکز هر دو چشم بیفتد. اگر یک استرابیسم واقعی وجود داشته باشد، بازتاب نور از هر دو چشم شبیه به هم نخواهد بود.

گاهی ممکن است برای مدت کوتاهی چشمان کودک دچار انحراف کاذب شود. یک چشم پزشک ممکن است معاینه چشم کاملی انجام دهد تا علائم احتمالی استرابیسم را رد کند. وی بررسی خواهد کرد که آیا بینایی در هر دو چشم برابر است یا کودک نزدیک بین یا دوربین است. تشخیص انحراف کاذب معمولاً با رشد کودک آسان تر می شود. دلیل این امر این است انحراف کاذب چشم با گذشت زمان بهبود می یابد، در حالی که استرابیسم احتمالاً بدتر می شود.

در واقع سن شیوع انحراف کاذب چشم از اوایل نوزادی تا 18 ماهگی است. یعنی اگر نوزاد مبتلا به انحراف کاذب چشم باشد به احتمال زیاد تا 18 ماهگی تشخیص داده می شود و با بزرگ شدن کودک و اجزای صورت، تظاهر آن کمتر و کمتر شده تا جایی که در سنین مشخصی تقریبا به صورت کامل برطرف می گردد.

 

راه های درمان انحراف کاذب چشم

انحراف کاذب چشم در کودکان و نوزادان به درمان خاصی احتیاج ندارد و با بالغ شدن و رشد صورت با گذشت زمان  بهبود می یابد. اما نکته قابل توجه در این خصوص آن است که این کودکان ممکن است در دوره میانسالی و اواخر زندگی دچار انحراف چشم واقعی گردند.

نکته مهم دیگری که در درمان این اختلال وجود دارد این است ک گاهی با بزرگ تر شدن کودک انحراف چشم از بین نمی رود و اگر هر چه زودتر درمان نگردد، ممکن است به کاهش بینایی منجر شود.

همچنین بروز انحراف کاذب چشم در کودکان و نوزادان شایع است و ممکن است برای هر کودکی با ظاهری متفاوت بروز کند. از این رو این اختلال چندان مساله نگران کننده به شمار نمی رود و نیازی به پیشگیری یا درمان خاصی ندارد. اما نگرانی والدین از اینکه کودک ممکن است چشمان ضربدری داشته باشد، طبیعی است.

نامرتب بودن چشم ها مشکلی است که باید ارزیابی و درمان شود. سودو استرابیسم نیازی به درمان ندارد. اما اگر فرزند دچار استرابیسم است، باید تحت معالجه چشم پزشک قرار گیرد. صاف کردن چشم ها اغلب باعث می شود بینایی طبیعی ایجاد شود.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =

Call Now Button