دکتر پریسا نخعی / تزریقات زیبایی / انواع بوتاکس در ایران و سوالات رایج
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

انواع بوتاکس در ایران و سوالات رایج

امروزه توجه به زیبایی و جوان سازی صورت از اهمیت بسیار بالایی، به خصوص در میان بانوان برخوردار است. یکی از روش های متداول جوان سازی و از بین بردن چین و چروک های پوستی، استفاده از انواع بوتاکس است. امروزه تزریق بوتاکس به منظور جوان سازی پوست، در تمامی جهان مورد استقبال قرار گرفته است. ژل بوتاکس در عضله های مختلف صورت تزریق می شود و موجب پر شدن و یا برجسته شدن عضله ها می شود. با توجه به اینکه شرکت های مختلفی در حال حاضر ژل بوتاکس تولید می نمایند. بوتاکس با توجه به برندهای تولید کننده آن، به انواع مختلفی دسته بندی می شود. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با انواع بوتاکس، به طور کامل آشنا کنیم.  

تزریق بوتاکس پیشانی توسط بهترین متخصص و جراح چشم و زیبایی پلک

آشنایی با انواع بوتاکس

بوتاکس دیسپورت

یکی از مشهورترین و معتبرترین انواع بوتاکس، برند دیسپورت است. این ژل انگلیسی است و تاثیر بسیار زیادی در از بین بردن چین و چروک های صورت دارد. همچنین این ژل تاثیر بسیار زیادی در از  بین بردن خطوط نازک و ظریف روی پوست دارد. حرکت عضلات صورت موجب نمایان شدن چین و چروک های صورت می شود.

این بوتاکس موجب می شود تا عضله های صورت بی حرکت باقی بماند. پروتئین موجود در این ژل آن را از دیگر انواع بوتاکس متمایز کرده است. این پروتئین به مغز پیام ارسال می نماید و رشد چین و چروک در ناحیه تزریق شده متوقف می شود.

بوتاکس نورونوکس

این نوع بوتاکس یکی از بهترین برندهای بوتاکس است. این ژل محصول کره است که، از پیری زودرس پوست جلوگیری می نماید.

همچنین موجب افزایش سرعت انقباض عضلات صورت می شود و به مرور زمان موجب جوان تر شدن پوست می شود. البته پس از تزریق این محلول ممکن است فرد با عوارضی نظیر حالت تهوع، سردرد، افتادگی پلک و حالتی شبیه سرماخوردگی مواجه شود.

بوتاکس زئومین

زئومین از دیگر انواع بوتاکس است، که موجب برطرف نمودن تمامی چین و چروک های صورت می شود. این محلول از رسیدن پیام عصبی به مغز جلوگیری می نماید، به همین دلیل از انقباض صورت پیشگیری می شود.

برای نگهداری از این محلول نیازی به قرار دادن آن، در دمای پایین نیست. از آنجایی که هیچ گونه موادی به این محلول اضافه نمی شود، عملکرد بسیار قوی و موثری دارد.

بوتاکس کنیتوکس

یکی از انواع بوتاکس برند کنیتوکس محصول کشور چین است. این محلول نیز از ایجاد چین و چروک و پیام های عصبی مغز پیشگیری می نماید. این محلول را نباید در دمای بالا نگهداری نمود. معمولا سه روز پس از تزریق، نتیجه آن قابل مشاهده است.

بوتاکس مسپورت

یکی دیگر از برندهای بوتاکس که در ایران مورد استفاده قرار می گیرد، بوتاکس مسپورت است. معمولا از این بوتاکس به طور اختصاصی برای از بین بردن خطوط بین ابروها استفاده  می شود. معمولا پزشکان متخصص در ایران، تنها به منظور برطرف نمودن خطوط بین ابرو از این محلول استفاده می نمایند.

بوتاکس درماتوکس

یکی از مهم ترین و معروف ترین انواع بوتاکس که در ایران به وفور مورد استفاده قرار می گیرد، بوتاکس درماتوکس است. همچنین از این محلول در دیگر موارد پزشکی نیز استفاده می شود.

سوالات متداول در رابطه با انواع بوتاکس

آیا تزریق انواع بوتاکس دردناک است؟

درد ناشی از تزریق بوتاکس، کاملا موقتی و گذرا است. از طرفی این درد کاملا قابل تحمل است. از طرفی در صورتی که مقاومت درد شما پایین باشد، پزشک برای احساس درد کمتر، از بی حسی های موضعی استفاده می نماید.

ماساژ چه تاثیری در روند بهبودی پس از  بوتاکس دارد؟

یکی از باورهای غلط نسبت به تزریق بوتاکس، این است که برخی از افراد فکر می کنند ماساژ می تواند موجب بهبودی سریع تر پوست شود. در صورتی که پس از تزریق بهتر است تا حداقل دو روز از ماساژ دادن محل تزریق اجتناب شود. زیرا ممکن است ماساژ موجب حرکت بوتاکس تزریق شده و آسیب های ماهیچه ای شود.

چه کسانی نمی توانند از انواع بوتاکس استفاده نمایند؟

افرادی که سابقه واکنش های آلرژیک به ژل بوتاکس دارند و یا سابقه بیماری های عصبی دارند، نمی توانند تزریق بوتاکس انجام دهند.

همچنین بانوان باردار و شیرده نیز نباید از ژل بوتاکس استفاده نمایند. در صورتی که در نواحی تزریق مانند گونه ها جوش های چرکی وجود دارد، بهتر است تزریق بوتاکس را تا برطرف شدن جوش چرکی به تاخیر بیاندازید.

بوتاکس را در چه نواحی از صورت می توان استفاده نمود؟

از انواع بوتاکس می توان در تمامی قسمت های صورت استفاده نمود. از جمله نواحی که می توان در آن تزریق بوتاکس انجام داد، می توان به بینی، میان دو ابرو، پیشانی، گونه ها، خط خنده، چانه دور چشم، گردن و بالای لب اشاره نمود. همچنین در برخی مواقع در نواحی زیر بغل نیز می توان بوتاکس انجام داد.

مراقبت های قبل از بوتاکس کدامند؟

معمولا قبل از تزریق انواع بوتاکس، نیازی به اقدامات خاص نیست. با این وجود برای دستیابی به نتیجه رضایت بخش تر و پیشگیری از خونریزی، بهتر است از کشیدن سیگار و قلیان تا یک هفته قبل از بوتاکس اجتناب نمایید.

همچنین یک هفته قبل از تزریق، از مصرف ایبوپروفن، ویتامین E، آسپرین، جنسینگ و هرگونه داروی گیاهی و شیمیایی که موجب رقیق شدن خون و افزایش احتمال خونریزی می شود، پرهیز نمایید. در روز تزریق نیز صورت خود را به طور کامل بشویید و از هیچ گونه مواد آرایشی استفاده نکنید، تا احتمال عفونت پس از تزریق را از بین ببرید.

مراقبت های بعد از تزریق انواع بوتاکس کدامند؟

پس از تزریق بوتاکس تا حداقل یک ساعت و حداکثر سه ساعت، عضله ای که بوتاکس شده را حرکت دهید. به طور مثال در صورتی که در خط لبخند تزریق انجام شده است، بهتر است چند ثانیه یکبار لبخند بزنید. این کار به تاثیرگذاری بیشتر بوتاکس کمک می نماید. همچنین از دست زدن و ماساژ قسمت بوتاکس شده خودداری نمایید. سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید و در صورت امکان از دو بالش موقع خواب استفاده نمایید. از طرفی تا حداقل 4 ساعت پس از تزریق، به هیچ عنوان سر خود را پایین نگه ندارید.

دکتر علی بصام

دکتر پریسا نخعی

دکترای عمومی پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
دکترای تخصصی چشم پزشکی از دانشگاه علم پزشکی شهید بهشتی
فلوشیپ اکولوپلاستی و استرابیسم از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
دارای بورد تخصصی چشم پزشکی | دارای بورد بین المللی چشم پزشکی (ICO)

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 6 =