دکتر پریسا نخعی / درمان بیماری های چشم / بهترین متخصص چشم در تهران
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

بهترین متخصص چشم در تهران

چشم ها یکی از مهم ترین اعضای صورت هر فرد می باشند که علاوه بر فراهم کردن شرایطی برای دیدن زیبایی های بصری، تاثیر مثبتی در برقراری تعامل و ارتباط میان بشر ایفا می کنند. از سوی دیگر، عضوی حساس نیز به شمار می روند که با وارد آمدن کوچک ترین آسیبی به آن ها، مشکلات جدی می تواند رخ دهد. از همین رو لازم است همواره بهترین متخصص چشم در تهران را بشناسید، تا در صورت بروز هرگونه اختلال بتوانید به او مراجعه نمایید. اما چگونه می توان یک متخصص چشم خوب انتخاب کرد؟ چه ویژگی هایی باید داشته باشد تا بتوان گفت، دکتر خوب و قابل اعتمادی است؟ در ادامه می خواهیم در رابطه با این مسئله، برای شما عزیزان صحبت کنیم؛ بنابراین با ما همراه باشید.

در صورت بروز چه مشکلاتی باید به چشم پزشک مراجعه کنیم؟

متداول ترین مورد مراجعه به یک متخصص چشم، معاینه چشم است. به این صورت که ممکن است علائمی مانند تاری و دوبینی، سر درد، سوزش چشم و … داشته باشید. اولین احتمالی که برای این موارد به ذهن خطور می کند، ضعیف شدن چشم است. بنابراین اغلب افراد در صورت تجربه این نشانه ها، با هدف معاینه چشم، به یک چشم پزشک خوب مراجعه می نمایند.

ممکن است فرد در اثر وارد شدن ضربه، وقوع حادثه ای مانند تصادف، سقوط از ارتفاع و … دچار آسیب دیدگی در ناحیه چشم مانند شکستگی های پلک، شکستگی حدقه چشم و … شده باشد. در این صورت لازم است به متخصصی مراجعه کند که بتواند جراحی های لازم را انجام دهد. چرا که حل اینگونه مشکلات، از دایره وظایف برخی از چشم پزشکان خارج است و نیاز به دانش فوق تخصصی و تجربه کافی دارد.

عمل تومور درمویید در کودکی 3 ساله
کودک 3 ساله ای که تحت جراحی تومور درمویید اربیت قرار گرفته است.

لازم است بدانید بسته به میزان تخصص هر پزشک، حوزه کاری او می تواند تنها محدود به معاینات باشد و یا جراحی های تخصصی در ناحیه چشم و پلک نیز انجام دهد.

مشکلات دیگری که می تواند در چشم ها بدون بروز هیچ گونه حادثه ای مشاهده شود، عبارتند از ایجاد تومورهای بدخیم در ناحیه پلک، انحراف چشم ها، تشکیل تومورهای اربیت، افتادگی پلک و … . برخی از این موارد می توانند حتی جنبه زیبایی نیز داشته باشند. بنابراین لازم است بدانید، پزشکی که می خواهید به او مراجعه کنید، در چه زمینه هایی فعالیت دارد و با در نظر داشتن مشکل خود، بهترین را انتخاب نمایید.

در صورت مشاهده چه علائمی باید به چشم پزشک مراجعه کرد؟

 • در صورت احساس درد در در یک چشم یا هردو چشم
 • در صورت خشکی چشم
 • در صورت خارش چشم
 • آبریزش از چشم
 • دوبینی
 • التهاب چشم
 • قرمزی چشم
 • حساسیت به نور
 • تاری دید
 • مشاهده لکه و جرقه های نورانی
 • هماهنگ نبودن چشم‌ ها با هم
 • انحراف چشم
 • سردردهای مزمن ویا تکرارشونده
 • نداشتن دید یا کاهش دید در شب

معاینه چشم توسط چشم پزشک

برای تعیین عیوب انکساری چشم، تعیین شماره عینک و تشخیص هر نوع از اختلالات چشمی معاینه چشم توسط بهترن چشم پزشک صورت خواهد گرفت. معاینه چشم شامل مراحلی نظیر اندازه گیری فشار داخل چشم، بررسی قسمت خلفی و شبکیه چشم و بررسی قسمت قدامی چشم خواهد شد. نکته قابل توجه این است که، افراد زیر 40 سال بهتر است که هر سه سال یکبار، افراد در محدوده سنی بین 40 الی 65 سال هر دوسال یکبار و افراد بالای 65 سال یا بیماران دیابتی سالی یکبار به چشم پزشک برای معاینه مراجعه کنند.

وظایف یک متخصص چشم

یک متخصص چشم باید قادر به تشخیص، درمان و همینطور جراحی بیماری‌ها و ضایعات مربوط به چشم باشد.  از خدمات و وظایف یک متخصص چشم پزشک خوب می توان به درمان آب مروارید، جراحی لیزیک، جراحی انکساری چشم، درمان آب سیاه (گلوکوم)، بلفاروپلاستی، پیوند قرنیه، درمان انحراف چشم(استرابیسم) ، درمان پیرچشمی، درمان تیروئید چشمی، درمان خشکی چشم، عمل لازک چشم، جراحی فمتولیزیک و … اشاره کرد. در ادامه به بررسی برخی از این وظایف خواهیم پرداخت.

چه ویژگی هایی یک متخصص چشم را از سایرین متمایز می کند؟

چند مورد است که برای انتخاب یک متخصص چشم خوب، باید به آن ها توجه کنید. از جمله مهم ترین این موارد، می توان به تخصص پزشک اشاره کرد. دقت کنید؛ برای رفع اختلالاتی که نیاز به تشخیص تخصصی و شاید جراحی دارند، نمی توانید به یک چشم پزشک عادی مراجعه نمایید.

مورد مهم دیگر، میزان مهارت و تجربه متخصص چشم مورد نظر می باشد. باید تحقیق کنید پزشکی که برای درمان خود برگزیده اید، چه اندازه تجربه در زمینه لازم را دارد. آیا به قدری می باشد که شما را از موفقیت آمیز بودن نتیجه درمان، مطمئن سازد؟ در این زمینه می توانید از نمونه جراحی ها و درمان هایی که پزشک انجام داده است، کمک بگیرید و با استناد بر آن ها، تصمیم خود را نهایی سازید.

در کنار تمام خصوصیات تخصصی که یک متخصص چشم خوب باید داشته باشد، صداقت نیز شرط مهمی است. پزشک باید با بیمار خود کاملا صادقانه برخورد کند و او را به طور کامل در جریان مشکلی که برایش رخ داده، قرار دهد. شدت اختلال پیش آمده، خطرات ناشی از عدم مداوا، روش های درمان و … همگی از مواردی هستند که لازم است با بیمار در میان گذاشته شود.

همچنین پزشک نباید تصمیم و نظر خود را به بیمار تحمیل کند، بلکه باید بتواند او را با دلایل منطقی قانع نماید که تصمیم درستی اتخاذ نماید.

اهمیت مراجعه به متخصص چشم خوب

گفتیم که چشم ها از حساسیت ویژه ای برخوردارند و با کوچک ترین آسیب می توانند دچار مشکلات جدی شوند. از همین رو نادیده گرفتن مشکلات وارد آمده به آن ها می تواند موجب وخامت اوضاع شود. عواقبی مانند عفونت، تشدید علائم و اختلال در بینایی می تواند در نتیجه عدم توجه به عارضه پیش آمده بروز دهد.

بنابراین به هیچ عنوان از مشکلاتی که در ناحیه چشم و پلک برای خود یا اطرافیانتان رخ می دهد، به سادگی عبور نکنید. برای اطمینان از جدی بودن یا نبودن آن ها حتما با یک متخصص چشم خوب مشورت کنید و از اقدامات خودسرانه و تجویز دارو بدون آگاهی، جدا خودداری نمایید.

بهترین متخصص چشم در تهران کیست؟

بهترین، در هر زمینه ای برای افراد مختلف، متفاوت است. چرا که معیار انتخاب بهترین ها برای آن ها با یکدیگر متفاوت است. بنابراین نمی توان به طور مطلق پزشکی با تخصص چشم را به عنوان بهترین معرفی کرد اما تجربه ها و سوابق درخشان یک پزشک، می تواند او را در لیست متخصصان خوب قرار دهد.

دکتر پریسا اشترنخعی، با تجربه و سوابق درخشانی که در زمینه درمان اختلالات و جراحی های مربوط به ناحیه چشمی و پلک ها دارند، به عنوان یکی از بهترین فوق تخصصان چشم و جراحان پلک و اربیت می باشند که در پایتخت مشغول به فعالیت هستند. شما عزیزان می توانید برای برقراری ارتباط با ایشان، از روش های موجود در همین صفحه، اقدام نمایید.

سخن پایانی

چشم‌ها یکی از اجزای مهم صورت به شمار می‌روند، و در صورت ایجاد هر گونه اختلالی در چشم، در زندگی روزمره افراد نیز اختلال به وجود خواهد آمد. بنابراین در صورت وجود هرگونه مشکلی  در چشم در اسرع وقت باید به بهترین متخصص چشم مراجعه کرده و برای تشخیص و درمان بیماری اقدام کرد.

دکتر علی بصام

دکتر پریسا نخعی

دکترای عمومی پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
دکترای تخصصی چشم پزشکی از دانشگاه علم پزشکی شهید بهشتی
فلوشیپ اکولوپلاستی و استرابیسم از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
دارای بورد تخصصی چشم پزشکی | دارای بورد بین المللی چشم پزشکی (ICO)

مقالات مرتبط
ورم ملتحمه چشم

ورم ملتحمه چشم

یکی از رایج‌ترین بیماری‌های عفونی چشمی ورم ملحتمه چشم یا کنژنکتیویت ((conjunctivitis به شمار می‌رود، که بروز این بیماری بر اثر عفونی شدن و همینطور وجود باکتری، ویروس و...

بیشتر بخوانید
بیماری هیتروکرومیا

بیماری هیتروکرومیا

برخی از افراد دارای چشمانی با دو رنگ متفاوت یا تفاوت رنگ در یک چشم هستند، که  به این اختلال، هیتروکرومیا گفته می‌شود. تفاوت رنگ در دو چشم فرد به عنوان هیتروکرومیا...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + نه =