مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

حساسیت چشم به لنز

حساسیت های چشمی دلایل متفاوتی دارند که در این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم. از عوامل حساسیت چشمی میتوان به عفونت چشم، حساسیت های فصلی و محیطی و یا حساسیت به لنز اشاره کرد. در این مقاله به طور کلی به حساسیت های چشمی به لنز و مایع لنز خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

حساسیت چشمی ناشی از لنز تماسی به صورت قرمزی و خارش چشم و ایجاد ترشحات بروز می کند. توصیه می شود در صورت بروز این گونه حساسیت ها استفاده از لنز تماسی متوقف شود. بعد از عدم استفاده از لنز روند بهبود چشم شروع می شود و ممکن از چند روز تا چند هفته به طول بی انجامد، اما در صورت بروز برجستگی های پشت پلک (پاپیلا) روند درمان چندین ماه به طول می انجامد.

لنزتماسی

لنزهای تماسی انواع مختلفی دارند و به عینک های نامرئی معروف اند. این لنزها صفحات پلاستیکی انحنا داری است که نازک و مدور بوده و بر روی قرنیه چشم قرار می گیرد. برای آن که هنگام قرار دادن لنز در چشم احساس راحتی داشته باشید و بینایی شما به طور کامل اصلاح شود لازم است تا از سلامت لایه اشکی و قرنیه خود مطمئن باشید.

افرادی که از لنز استفاده می کنند باید حتما در مواقع خواب، استحمام و یا استخر رفتن این لنز ها را از چشم های خود خارج کرده و آن ها را داخل ظرف مخصوص و مایع مخصوص لنز قرار دهند تا از حساسیت چشمی به لنز جلوگیری کنند. باید توجه کرد که یکی از مهم ترین عوامل در جهت جلوگیری از تجمع پروتئین و میکروب بر سطح لنز ها استفاده از مایع استاندارد می باشد.

آلودگی لنز می تواند ناراحتی های مختلف چشمی از جمله عفونت و قارچ قرنیه ایجاد کند که در صورت عدم درمان به موقع باعث آسیب دائمی به بینایی فرد می شود. بسیاری از متخصصان انجام جراحی های عیوب انکساری مانند لیزیک و لازک را به جای استفاده از لنز توصیه می کنند.

دلایل حساسیت چشم به لنز

حساسیت چشم به لنز می تواند عوامل مختلفی داشته باشد که از جمله ی آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.حساسیت به مایع لنز

2.خوابیدن با لنز

3.استفاده از لنزهای تاریخ گذشته

4.استفاده ی طولانی مدت از لنز

5.استفاده از لنزهای غیر استانداردی که باعث خفگی قرنیه چشم می شوند.

حساسیت فصلی و استفاده از لنز

استفاده از لنز در مواقعی که حساسیت فصلی به وجود می اید، توصیه نمی شود. دلیل این موضوع آن است که حساسیت فصلی سبب خشکی لایه ی اشکی چشم می شود. در این صورت قرار گرفتن لنز بر روی قرنیه می تواند به شدت آزار دهنده باشد. بنابراین توصیه می شود ابتدا آلرژی برطرف شده و سپس از لنز استفاده شود. در صورت عدم رعایت این نکته حساسیت چشم به لنز می تواند برای فرد ایجاد شده و آزاردهنده باشد.

خشکی چشم و استفاده از لنزهای تماسی

خشکی چشم دلایل مختلفی دارد که با مطالعه ی مقاله ی خشکی چشم می توانید به طور کامل درباره ی آن اطلاعات داشته باشید. ما در این مقاله به بررسی خشکی چشم و استفاده از لنزهای تماسی می پردازیم. باید بدانید که استفاده از لنز در هنگام خشکی چشم به شدت تحریک کننده بوده و می تواند باعث بروز عفونت شود. اما چه عواملی خشکی چشم را ایجاد می کند؟ در ادامه برخی از این عوامل را نام خواهیم برد:

1.استفاده از داروهایی آنتی هستامین ها، داروهای ضد افسردگی، ضد بارداری و ضد اضطراب

2.کهولت سن

3.اختلالات خودایمنی و التهاب چشم

4.قرار گرفتن در معرض دود و سیگار و مناطق بسیار خشک

5.خیره شدن بیش از حد به صفحه ی مانیتور

بیشتر بانوان در معرض خشکی چشم هستند و دلیل این امر را می توان تغییرات هورمونی در دوران بارداری و یائسگی دانست.

نحوه درمان سوزش چشم در اثر لنز چشمی

در صورت سوزش چشم در اثر لنز  اولین راهکار این است که لنز را از چشم ها خارج کنید. این موضوع در اغلب موارد جوابگو است و ناراحتی فرد از بین می ورد اما گاهی با خراج کردن لنز سوزش چشم ادامه می یابد که در این صورت باید اقدامات دیگری انجام داد.

گاهی لنرها می توانند سبب ایجاد خراش در قرنیه شوند که در صورت بروز این موضوع باید با پزشک متخصص خود مشورت کنید تا هرچه سریع تر این زخم برطرف شود.زخم قرنیه می تواند در صورت عدم بهبودی عفونت کرده و مشکلات بینایی را برای فرد به وجود آورد.

در صورتی که روی لنز جشم خارجی باشد و یا لنز آسیب دیده باشد نیز می تواند باعث ایجاد سوزش در چشم شود. بنابراین اگر هنگام استفاده از لنز احساس سوزش کردید بهتر است لنز خود را بررسی کنید.

در صورتی که سوزش چشم ها با هیچ یک از روش های بالا بهتر نشد بهتر است در استفاده از لنز چشمی محدودیت ایجاد کنید. از سمت دیگر استفاده از مدل های دیگر لنز نیز می تواند در کاهش سوزش موثر باشد. برای مثال برخی افراد نمی توانند از لنز های سخت استفاده کنند. به این افراد توصیه می شود تا از لنزهای نرم جایگزین استفاده کنید.

استفاده از قطره ی تیرلوز یا اشک مصنوعی یکی دیگر از راه حل های کاهش سوزش چشم در صورت عدم وجود عفونت چشم و یا حساسیت چشم به لنز است. در مورد استفاده از قطره ها باید توجه داشت که حتما لنز از چشم خارج باشد.

نحوه-درمان-سوزش-چشم-در-اثر-لنز-چشمی

 انواع مختلف از لنز تماسی

لنزهای تماسی انواع مختلفی دارند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت:

لنزهای یکبار مصرف روزانه: این لنز ها مناسب محل هایی هستند که آلودگی هوای بالایی دارند و بسیار بهداشتی هستند.

لنزهای با اکسیژن رسانی بالا یا هیدروژن سیلیکون: این لنزها باعث افزایش رطوبت چشم شده و اکسیژن رسایی بالایی دارند.

لنزهای با محتوای آب بالا: این لنزها برای چشم هایی که خشکی بالایی دارند مناسب است.

استفاده از لنز چه مضراتی دارد؟

لنزهای تماسی تحولی جدید در عدم استفاده از عینک هستند. با این حال استفاده از آن ها می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

1.خشکی چشم

2.عدم رسیدن اکسیژن کافی به قرنیه

3.ساییدگی قرنیه

4.چشم قرمز و وروم ملتحمه

5.پتوز ( شرایطی که پلک ها روی هم می افتد و باز نمی شود.)

6زخم قرنیه

علاوه بر نکات فوق باید بدانید استفاده ی طولانی از لنزها نیز می تواند اثرات بدی بر روی عملکرد بینایی فرد بگذارد.

کلام آخر

به طور کلی در صورت داشتن حساسیت چشم به لنز تماسی، حتی لنزهای سافت مجاز نمی باشد. ابتدا باید فرد عفونت چشم را به طور کامل و تحت نظر پزشک درمان کند سپس از لنز استفاده کند.

دکتر علی بصام

دکتر پریسا نخعی

دکترای عمومی پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
دکترای تخصصی چشم پزشکی از دانشگاه علم پزشکی شهید بهشتی
فلوشیپ اکولوپلاستی و استرابیسم از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
دارای بورد تخصصی چشم پزشکی | دارای بورد بین المللی چشم پزشکی (ICO)

مقالات مرتبط
ورم ملتحمه چشم

ورم ملتحمه چشم

یکی از رایج‌ترین بیماری‌های عفونی چشمی ورم ملحتمه چشم یا کنژنکتیویت ((conjunctivitis به شمار می‌رود، که بروز این بیماری بر اثر عفونی شدن و همینطور وجود باکتری، ویروس و...

بیشتر بخوانید
بیماری هیتروکرومیا

بیماری هیتروکرومیا

برخی از افراد دارای چشمانی با دو رنگ متفاوت یا تفاوت رنگ در یک چشم هستند، که  به این اختلال، هیتروکرومیا گفته می‌شود. تفاوت رنگ در دو چشم فرد به عنوان هیتروکرومیا...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 15 =