لیفت ابرو چگونه موجب جوانسازی چهره می شود؟

دکتر پریسا نخعی – متخصص چشم پزشکی و فلوشیپ اکولوپلاستی و استرابیسم

زیبایی ظاهر همواره مورد توجه عموم مردم بوده و است. از همین رو از هیچ گونه اقدامی برای افزایش زیبایی و جوانسازی خود، فروگذار نمی نمایند. یکی از مشکلات رایجی که می تواند چهره فرد را تحت تاثیر قرار دهد، افتادگی ابرو است که با روش های مختلف قابل بهبود است. اما چه افرادی مناسب ترین گزینه برای لیفت ابرو هستند؟ در ادامه می خواهیم هر آنچه که درباره لیفت ابرو لازم است بدانید را شرح دهیم.

نحوه لیفت ابرو

 

لیفت ابرو چیست؟

لیفت ابرو یکی از روش های زیبا و جوانسازی چهره است که موجب درشت تر دیده شدن چشم ها و ایجاد تعادل نسبی در چهره می شود. با افزایش سن، عضلات پیشانی در صورت انسان شل و افتاده می شود و این موضوع افتادگی ابروها را به دنبال دارد. ابرو ها که افتاده باشند، موجب می شود چهره انسان همواره خسته، بی رمق، خشمگین و بیشتر از سنش به نظر برسد.

از آن جایی که افتادگی ابرو در اثر شل شدن عضلات پیشانی رخ می دهد، بنابراین می توان با رفع خطوط پیشانی و نیز خط های عمیقی که بین دو ابرو وجود دارد، به لیفت ابرو کمک کرد.

 

روش های لیفت ابرو

به طور کلی می توان روش های موجود برای لیفت ابرو را به دو گروه با جراحی و بدون جراحی تقسیم کرد. لیفت ابرو با جراحی از طریق یک شیوه معمولی جراحی و نیز آندوسکوپی انجام می گیرد. از لیفت ابرو با لیزر و تزریق بوتاکس نیز به عنوان روش های بدون جراحی یاد می شود.

جراحی آندوسکوپی

این روش با بیهوشی کامل انجام می شود. در لیفت ابرو با آندوسکوپی، پزشک چند برش در بالای پیشانی و در لابلای موهای بیمار ایجاد می کند و آندوسکوپ به پزشک این امکان را می دهد که بتواند به خوبی بافت های داخلی بدن مراجعه کننده را ببیند و تغییرات لازم را با دقت اعمال کند. در این روش پوست پیشانی تا حد لازم به سمت بالا کشیده می شود.

بیشتر بخوانید
بهترین جراح پتوز پلک در شریعتی

لیفت ابرو با آندوسکوپی اغلب برای افتادگی هایی مناسب است که خفیف و یا متوسط هستند. برش های ایجاد شده در این روش کمتر بوده و و بدیهی است که عوارض جانبی و دوره نقاهت کمتری نیز دارد. بالا کشیدن ابرو در این روش، مزایای دیگری نیز مانند برطرف شدن چین و چروک صورت و صاف شدن پوست اطراف ابروها و پیشانی دارد.

لیفت ابرو با روش جراحی معمولی

در این روش جراحی، مراجعه کننده کامل بیهوش می شود و برش هایی بر روی خطوط رویش مو و بین پیشانی ایجاد می گردد که جراح بتواند پوست را از عضلات این نواحی، جدا نماید. سپس پوست اضافه جدا می شود و ماهیچه هایی که خطوط اخم را ایجاد می کنند نیز به طریقی از بین می روند. در نهایت پوست به حالت قبلی خود بازگردانده شده و با بخیه، رد برش ها بسته می شود.

در واقع افرادی که دارای چین و چروک های شدیدی هستند، با این روش، نتیجه بهتری را کسب خواهند کرد. دوره نقاهتی که برای این شیوه جراحی وجود دارد، معمولا بیشتر از آندوسکوپی است و برای آقایانی که کچل هستند، معمولا روش مطلوبی به شمار نمی آید.

لیزر

هدف از لیفت ابرو با لیزر این است که سلول های موجود در لایه میانی پوست تحریک شده و فرآیند کلاژن سازی با سرعت بیشتری انجام شود. پالس هایی که توسط لیزر به پوست پیشانی فرد وارد می شود، موجب نفوذ مقدار زیادی از انرژی آن به لایه میانی پوست می گردد. در نتیجه این فرآیند، کلاژن ها با سرعت بیشتری تولید می شوند و در ادامه، روند، به صورت طبیعی طی می شود.

ممکن است از خود بپرسید که چرا باید کلاژن ها با سرعت بیشتری تولید شوند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که کلاژن ها نقش مهمی در جوانسازی صورت دارند. در اینجا نیز کلاژن ها موجب صاف و یکدست شدن و در نهایت بالا کشیدن پوست پیشانی می شوند. همچنین چین و چروک های صورت شروع به ترمیم کرده و پس از مدتی محو می شوند.

تزریق بوتاکس

یک روش دیگر برای لیفت ابرو این است که بوتاکس تزریق شود. این روش نیز با بی حسی موضعی صورت می گیرد و تزریق در داخل یا اطراف ماهیچه های مد نظر انجام می شود.

بیشتر بخوانید
همه چیز درباره تومورهای اربیت

مدت زمانی که این روش به طول می انجامد، حدودا چند دقیقه است و 4 الی 6 ماه ماندگاری دارد. با این حال گاهی در اولین جلسات تزریق بیشتر از 6 ماه هم اثر دارد. البته از این نکته غافل نشویم که این موضوع به نوع و برند ماده تزریق شده نیز وابسته است. بوتاکس با برطرف کردن خطوط پیشانی و چین و چروک صورت، می تواند کمک شایانی به لیفت ابرو کند. دوره نقاهت این روش نسبتا سریع است و فرد می تواند فعالیت های روزانه خود را از ابتدا آغاز نماید.

 

آیا لیفت ابرو عوارض دارد؟

لیفت ابرو مانند بسیاری از اقدامات دیگر که با هدف زیبایی انجام می شود نیز ممکن است عوارضی داشته باشد که بسته به میزان مهارت و تجربه پزشک، این عوارض می تواند خفیف یا شدید باشد.

 • عفونت
 • خونریزی خفیف
 • بی حسی موقت در ناحیه پیشانی یا پوست سر
 • التهاب و تورم
 • نامتقارن بودن ابروها

 

کاندیدای مناسب برای لیفت

افرادی که یکی از ویژگی های زیر را داشته باشند، می توانند گزینه های مناسبی برای لیفت ابرو باشند.

 • افراد مسن
 • افرادی که ابروی افتاده دارند.
 • آن دسته از افرادی که دارای خطوط عمیق بین دو ابرو خود هستند.
 • افراد دارای خطوط عمیق در پیشانی
 • افرادی که در گوشه ابرو دارای چین و چروک هایی هستند.

البته برای اطمینان از اینکه شرایط لازم برای لیفت ابرو را دارید لازم است توسط پزشکی متخصص و با تجربه، معاینه گردید.

 

مراقبت های قبل از لیفت ابرو

نکاتی که قبل از لیفت ابرو باید به آن ها توجه کنید، عبارتند از:

 • ممکن است نیاز به کوتاهی مو داشته باشید.
 • نکشیدن سیگار حداقل 2 هفته پیش از موعد لیفت
 • پرهیز از نوشیدن الکل و داروهایی مانند آسپرین مدتی قبل از لیفت ابرو
 • برخورداری از سلامت کامل

 

نکات مراقبتی پس از لیفت

نکات مراقبتی پس از لیفت، بسته به اینکه کدام روش برای شما به کار گرفته شده است، می تواند متفاوت باشد اما برخی از مهم ترین ها به شرح زیر می باشند.

 • از قرار دادن کیسه آب گرم یا سرد بر روی ناحیه مورد نظر خودداری کنید.
 • تنها از داروها و پمادهایی استفاده کنید که از سوی پزشک توصیه می گردد.
 • سر خود را سطحی بالاتر از بدن حفظ کنید. به این منظور می توانید از 2 بالش هم کمک بگیرید.
 • در صورت استفاده از بخیه، برای جدا کردن آن، نزد پزشک خود مراجعه نمایید. این مدت زمان معمولا 1 هفته به طول می انجامد.
 • پس از لیفت ابرو، از ناحیه جراحی شده و سر خود به خوبی محافظت نمایید و از فعالیت هایی که موحب وارد آمدن فشار به آن ها می شود، بپرهیزید.
 • امکان پرداختن به فعالیت های روزمره پس از لیفت ابرو وجود دارد اما برای انجام ورزش های سنگین، بهتر است حداقل 3 ماه صبر نمایید.
بیشتر بخوانید
بلفاروپلاستی

 

نتیجه حاصل از لیفت ابرو چقدر ماندگاری دارد؟

به طور کلی نمی توان بسیاری از اقداماتی که با هدف زیبایی انجام می شوند را دائمی دانست. لیفت ابرو نیز از این امر مستثنی نیست. بسته به نوع پوست، سن افراد، مکانیزم بدن و میزان تولید کلاژن در پوست، مدت زمان باقی ماندن اثر لیفت ابرو متفاوت است.

مدت ماندگاری لیفت ابرو در روش های بدون جراحی را می توان به طور میانگین بین 9 ماه و حداکثر 2 سال برآورد کرد. البته هر چه نکات مراقبتی و توصیه های پزشک را پس از لیفت، جدی تر بگیرید، امکان طولانی شدن این بازه زمانی نیز بیشتر می شود.

 

دکتر خوب برای لیفت ابرو

از مهم ترین تصمیماتی که برای لیفت ابرو باید اتخاذ شود، انتخاب دکتر خوب برای لیفت ابرو است. در این راستا لازم است تجربه و مهارت پزشک را در نظر بگیرید و بسته به آن تصمیم صحیحی را بگیرید.

یکی از بهترین پزشکانی که برای لیفت ابرو می توانید معرفی کنیم، دکتر پریسا اشترنخعی است که با سابقه درخشانی از لیفت ابرو دارد و می تواند بهترین نتیجه ممکن را برای شما به ارمغان آورد.

جهت برقراری ارتباط با ایشان می توانید از روش هایی که در انتهای صفحه وجود دارد، کمک بگیرید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 11 =

Call Now Button