مدت زمان مطالعه ۱۵ دقیقه

بلفاروپلاستی

جراحی زیبایی پلک یا همان بلفاروپلاستی، عملی است که به طور شایع انجام می شود و در جهان نیز از پر طرفدارترین جراحی ها محسوب می شود. با توجه به حساسیت چشم، پلک و ناحیه اطراف آن از جمله پوست پلک که نازک ترین پوست بدن محسوب می شود، جراحی زیبایی پلک به طور تخصصی توسط جراح پلک و جراح پلاستیک چشم انجام می شود. زیرا که چشم پزشکان تبحر و تخصص کافی در زمینه چشم و ناحیه اطراف آن را دارند و این عمل به طور اختصاصی توسط جراح و متخصص چشم انجام می شود.

جراحی زیبایی پلک چیست؟

جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی ، جراحی پف پشت پلک، اصلاح شلی پشت پلک و بسیاری از عناوین دیگری است که در بین افراد رایج است. در جراحی زیبایی پلک ، جراح اقدام به اصلاح قسمت پوست اضافه و پف پشت پلک می نماید. این شرایط با علل مختلفی ایجاد می شود.

جراحی زیبایی پلک

عمل بلفاروپلاستی به چند دسته تقسیم می شود؟

به طور کلی جراحی زیبایی پلک به دو دسته عمده تقسیم می شود، که افراد به دلیل افزایش سن نیاز به جراحی زیبایی پلک دارند. زیرا کل اعضای بدن با افزایش سن دچار تغییراتی می شود که شایع ترین آن کاهش کلاژن سازی پوست و افتادگی است. پوست پلک هم جزو نازک ترین پوست های بدن است و از این قاعده مستثنی نیست و این اتفاق برای پلک ها نیز می افتد.

تفاوت جراحی پتوز و بلفاروپلاستی

به صورت عاماینه در بین مردم عمل واقعی افتادگی پلک و عمل زیبایی پلک به یک شکل نگاشته می شود و هر دوی آنهارا به نام جراحی افتادگی پلک می نامند. اما نیاز است بدانید این دو جراحی بسیار با یکدیگر متفاوت هستند.

در افتادگی واقعی پلک، که به اصطلاح عملی، پتوز نامیده می شود، لبه پلک ما فاصله ای معین از مرکز چشم دارد. زمانی که فردی دچار افتادگی پلک می شود، فاصله لبه پلک تا مردمک چشم کم می شود، یعنی در حالت عادی فاصله مردکم با لبه پزشک چیزی حدود 4 الی 5ملیلی متر است. اگر در فردی به خصوص به صورت یکظرفه این فاصله کم تر شود و یا حتی ممکن است در هر دو طرف این فاصله کم بشود . در این صورت می توانیم بگوییم این عارضه واقعا همان افتادگی پلک است و نیاز به جراحی پتوز دارد.

اما در بین مردم پف چشم یا شل شدن پوست چشم نیز به عنوان افتادگی پلک شناخته می شود. اما این نوع از عمل ها برای رفع پف چشم و سفت کردن پوست پلک، به عنوان عمل زیبایی پلک شناخته می شود. بهتر است از این نام به جای عمل افتادگی پلک استفاده کنیم.

بلفاروپلاستی به چه دلیل انجام می شود؟

به طور کلی در زمان صحبت با دیگران و یا در زمان ایستادن در مقابل آینه ، ناحیه چشم و اطراف آن است که در وهله اول مشاهده می شود. به همین خاطر در مواردی که افتادگی پلک و پوست پلک رخ داده است، به فرد یک وضعیت خستگی و خواب آلودگی می دهد و این شرایط باعث می شود تا زمانی که فرد در مقابل افراد و یا آینه ، چهره ای خسته داشته باشند. این افتادگی ها در موارد شدید تر باعث می شود تا چشم حالتی نیمه بسته داشته باشد. به همین دلیل عمل جراحی زیبایی پلک، شاید جز اولین عمل های زیبایی است که یک فرد انجام می دهد.

در ادامه یک فیلم از نمونه جراحی زیبایی پلک خانم دکتر پریسا نخعی باهم می بینیم:

مزایای بلفاروپلاستی

عمل جراحی زیبایی پلک دارای مزایای بسیاری است که در ادامه چند مورد از مهم ترین آن ها را ذکر کرده ایم:

 • چهره فرد جوان تر به نظر می آید.
 • ظاهر چشم ها زیباتر به نظر می رسد.
 • محدوده دید افراد بهتر می شود.
 • حالت نگاه فرد طبیعی تر می شود و دیگر اون سنگینی احساس نمی شود.

سن مناسب انجام جراحی پلک چقدر است؟

سن انجام جراحی زیبایی پلک به زیر 40 سال رسیده است. در برخی از شرایط ممکن است نیاز باشد تا کودکان را در سنین پایین تر این جراحی انجام شود. ولی در گذشته برای انجام این جراحی سنین بالاتر به دلیل افزایش سن، انجام می شده است. این کاهش سن در کل جهان اتفاق افتاده است. ولی مواردی است که افراد به صورت ژنتیکی، مادرزادی و خانوادگی پوست پلک شلی دارند و یا پلک های پف آلودی دارند که نیاز به جراحی زیبایی پلک دارند تا ظاهر و عملکرد پلک بهبود پیدا کند.

همانطور که می دانید در نژاد آسیایی یا چشم های شرقی این وضعیت وجود داد و آن ها به طور مادرزادی و ژنتیکی پلک های پف آلود دارند و پوست پلک معمولا تا لبه مژه ها می آید و این وضعیتی است که در این نژاد وجود دارد.

چه افرادی کاندید جراحی بلافاروپلاستی هستند؟

سوالاتی که به طور شایع از جراح پلک می پرسند این است که چه افرادی نیاز به انجام جراحی زیبایی پلک هستند و باید این جراحی را انجام دهند از دکتر پریسا نخعی پرسیده می شود که در ادامه در خصوص این سوال مواردی را بیان خواهند کرد. بلفاروپلاستی ازجمله جراحی هایی محسوب می شود، که تنها جنبه زیبایی نیست که وضعیت چشم را بهبود می بخشد، بلکه باعث بهبود و اصلاح عملکرد چشم نیز می شود.

زیرا معمولا پوست و حجم چربی اضافه ای که روی پلک ها قرار دارد، باعث ایجاد فرم خستگی، خواب آلودگی و حتی در مواقع شدید تر و آویزان  شدن پوست اضافی در قسمت های بیرونی چشم سبب می شود تا میدان دید فرد ، مخصوصا افراد مسن محدود شود. در نتیجه جزو اعمال  جراحی محسوب می شود که علاوه بر جنبه زیبایی، جنبه درمانی نیز دارد و این نکته ای است که باید به آن توجه کرد.

این جراحی زیبایی و درمانی را می توان در افرادی که در سنین بالا هستند و یا افرادی افتادگی و پف پلک در آن ها شدید می باشد و پوست پلک آویزان است، انجام داد و بهترین نتیجه را دریافت کرد.

جراحی زیبایی پلک

عوارض بلفاروپلاستی

این جراحی زیبایی مانند سایر عمل ها دارای عوارض مخصو خود است که اگر توسط بهترین جراح پلک انجام شود میزان آن به حداقل می رسد. برخی از این عوارض عبارتند از:

 • درد
 • خونریزی
 • عفونت
 • آلرژی به مواد بیهوشی
 • کبودی
 • تورم

نکات مهم جراحی بلفاروپلاستی

خانم دکتر پریسا نخعی در خصوص نکات و مواردی که باید قبل از جراحی زیبایی پلک دانست، در ادامه صحبت خواهند کرد با ما همراه باشید.

به دلیل آن که پوست پلک بسیار نازک است، ضخامت پلک زیاد نیست و عضله بالا برنده پلک که یک عضله بسیار حساس است، دقیقا زیر پوست پلک قرار دارد و آسیب به این بخش ها واقعا می تواند مشکلات جبران ناپذیری را ایجاد نماید و این که جراح پلک در ناحیه ای کار می کند که چشم که یکی از اعضای بسیار مهم بدن، قرار دارد و خود چشم عصب رسانی حساسی داشته و بسیار آسیب پذیر است. همچنین در ناحیه پری اوربیتال ، بافت هایی وجود دارد که در صورت وارد شدن آسیب به آن ها نمی توان اقدامی را انجام داد و جبران ناپذیر است.

هزینه بلفاروپلاستی

هزینه این جراحی زیبایی به عوامل مختلفی بستگی دارد که برخی از رایج ترین آن ها عبارت است از:

 • میزان پیچیدگی عمل
 • دستمزد جراح
 • هزینه کلینیک یا بیمارستان
 • هزینه داروهایی که برای بعد از عمل برای بیمار تجویز می شود.

نتیجه عمل بلفاروپلاستی

در عین حال در نظر برخی از افراد که ممکن است یک عمل ساده باشد ولی عملی است که بسیار سهل است. زیرا در ناحیه ای انجام می شود که در آن اعضای مهم و حیاتی وجود دارد. چون چشم چندین عضله حرکت دهنده دارد که این عضلات بسیار ظریف و حساس هستند و آسیب به آن ها جبران ناپذیر باشد. در همین ناحیه پوست پلک حساس و نازک است . در چشم نیز بخشی به اسم قرنیه وجود دارد که بافت بسیار حساسی دارد و پلک ها با بسته شدن صحیح از بافت قرنیه حفاظت می کنند و اگر این جراحی به طور نادرست انجام شود، در بسته شدن پلک ها اختلالی ایجاد شود، می تواند باعث آسیب به قرنیه و در نتیجه آسیب ثانویه چشم شود. که حتی این وضعیت می تواند تا نابینایی پیش رود.

این نکات را باید قبل از جراحی در نظر داشت و افرادی که می خواهند این جراحی را انجام دهند، باید به بهترین جراح پلک مراجعه شود. زیرا دارای تخصص و تبحر در این حوزه بوده و به آناتومی چشم و اطراف آن اشراف کامل دارد. همچنین این اقدام سبب می شود تا نتیجه جراحی رضایت بخش بوده و کمترین عوارض را به دنبال داشته باشد.

سوالات متداول

دکتر علی بصام

دکتر پریسا نخعی

دکترای عمومی پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
دکترای تخصصی چشم پزشکی از دانشگاه علم پزشکی شهید بهشتی
فلوشیپ اکولوپلاستی و استرابیسم از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
دارای بورد تخصصی چشم پزشکی | دارای بورد بین المللی چشم پزشکی (ICO)

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − پنج =